To chyba najlepsze ciasto dukanowe, jakie udało mi się upiec, a tym samym jeść. Przebiło i to na całej linii moje ulubione do tej pory ciasto z rabarbarem i płatkami róży....
Najbardziej pyszna w tym cieście wyszła mi polewa karmelowa i to ona sprawia, że ciasto w smaku przybliża Dukanki na diecie Protal do upragnionych smaków, takich jak smak słodkiego karmelu....
Całość ze słodką masą twarogową i puszystym biszkoptem stanowić będzie przepyszną ucztę dla podniebienia dukających.
Składniki na ciasto, na tortownicę 22-23cm:
- 8 sporych łyżek otrąb owsianych
- 4 łyżki otrąb pszennych
- 5 jaj
- 4 łyżki słodzika do pieczenia
- 1 łyżka słodzika xylitol
- 4 łyżki maizeny (ew. skrobi ziemniaczanej)
- opcjonalnie 2 łyżki kakao, jeśli ma to być biszkopt ciemny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- aromat
Składniki na masę twarogową:
- ok 700 gramów twarogu chudego na sernik, (ja użyłam President 0%, ale super będzie ten 4%)
- 4 łyżki słodziku
- zapach śmietankowy, waniliowy
- 2 łyżeczki żelatyny + 4 łyżki wody
- ok 300 ml (250+50) mleka (ja użyłam 2%)
- 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej ( mnie już wszystko jedno, bo Protal zakończyłam, więc użyłam ziemniaczanej ;-))
- 4 łyżki słodzika-xylitolu (nie wiem jak z długim gotowaniem innych słodzików, dlatego wybrałam ten naturalny, który jest wyciągiem z kory brzozy, a ja uwielbiam jego smak)
- 1/2 laski wanilii lub aromat waniliowy
Wykonanie ciasta: Dokładny przepis tu >> KLIK <<
- Ok 250 ml mleka (reszta będzie dolewana w trakcie karmelizowania), wlać do szerokiego, dosyć wysokiego garnka z dosyć grubym dnem, żeby od razu nie wykipiało i nie zaczęło się palić, wsypać słodzik, wrzucić wanilię (wcześniej ją oskrobać i wrzucić wraz z ziarenkami) i podgrzewać, gotować na małym ogniu około 25 minut dosyć często mieszając.
- Do odparowującego, leciutko już "przypalonego" (ale kontrolowanie) mleka wlać skrobię wymieszaną z 2 łyżkami wody lub mleka, które pozostało do uzupełniania w trakcie odparowywania polewy.
- Mieszać ciągle aż do uzyskania karmelowego koloru, dolewając w trakcie gęstnienia po trochu mleko, aby polewa wciąż była płynna, ale z każdą minutą bardziej beżowa w kolorze i bardziej zawiesista.
- Tuż przed polaniem jeszcze chwilkę postawić na ogień, ewentualnie dolewając ciutkę mleka, żeby polewa miała konsystencję akurat do polania biszkoptu.
Wykonanie masy twarogowej:
Polecam masę zacząć przygotowywać, gdy biszkopt jest już ostudzony i przekrojony na 2 części, ponieważ masa dosyć szybko tężeje.
- Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie. Odstawić na minutę do napęcznienia, następnie podgrzać nad garnkiem z przygotowującą się masą karmelową do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny (nie zagotować!).
- Twaróg utrzeć ze słodzikiem i aromatem, (ma być słodkie, ale każdy ma inny próg odczuwania słodkiego, więc polecam spróbować).
- Do masy twarogowej, cały czas ubijając wlewać strumyczkiem rozpuszczoną, płynną, jeszcze ciepłą żelatynę. Na wysokich obrotach wymieszać masę.
>>oO<()>Oo<<
2. Na pierwszą warstwę wyłożyć tężejącą masę twarogową.
3. Przykryć drugą częścią biszkoptu.
4. Polać słodką polewą karmelową.
5. Schłodzić troszkę w lodówce (najtrudniejszy moment - moment oczekiwania ;-))
Moje uwagi. Następnym razem zrobię więcej polewy karmelowej i jeszcze jedną warstwę podam bezpośrednio przed nałożeniem masy twarogowej. Będzie jeszcze bardziej karmelowo.....
A sama polewa jest tak pyszna, że można się pokusić o przełożenie większą jej ilością całego ciasta, lub potraktować jako oddzielny, niezależny deserek. Sprawdziłam. Pyszne!
A sama polewa jest tak pyszna, że można się pokusić o przełożenie większą jej ilością całego ciasta, lub potraktować jako oddzielny, niezależny deserek. Sprawdziłam. Pyszne!
Smacznego.
Fantastyczny blog! Pełen pasji i pysznych przepisów, bardzo inspirujący do kontynuacji dukania ;)!
OdpowiedzUsuńjuż nie mogę doczekać jutra, bo będę pięć to cudeńko ☺
OdpowiedzUsuń